Jak działają systemy gaszenia mgłą wodną?

Systemy gaszenia mgłą wodną działają na zasadzie rozdrobnienia wody pod ciśnieniem na drobne kropelki za pomocą innowacyjnej technologii dysz mgłowych. Główne komponenty systemu to pompa, dedykowane zbiorniki wody, centrala sterująca, dysze mgłowe oraz detektory wykrywające obecność ognia. Dysze mgły wodnej aktywują się automatycznie wykorzystując sygnał z detektorów True IR i generują kurtynę mgłową nad zabezpieczonym obszarem skutecznie ograniczając dostęp tlenu w miejscu pożaru. Gdzie mogą być stosowane systemy gaszenia mgłą wodną?

Gdzie mogą być stosowane systemy gaszenia mgłą wodną?

Mgła wodna jako bezpieczny środek gaśniczy, może być wykorzystywana do ochrony pożarowej w wielu miejscach, od zakładów przemysłowych po obiekty komercyjne.

Systemy gaszenia mgłą wodną są stosowane w takich miejscach jak:

  • zakłady recyklingu,
  • zakłady chemiczne,
  • rafinerie,
  • elektrownie,
  • magazyny substancji niebezpiecznych,
  • przemysł petrochemiczny,
  • przemysł spożywczy
  • budynki wysokościowe,
  • urządzenia transportu mechanicznego.

Ograniczenie ryzyka w postaci zalania z uwagi na wykorzystywanie minimalnej ilości wody oraz bezpieczeństwo tego rozwiązania dla człowieka i środowiska sprawiają, że systemy gaszenia mgłą wodną można stosować także w hotelach, muzeach, obiektach sakralnych, magazynach, czy nawet serwerowniach (ponieważ mgła wodna nie przewodzi prądu).

Porównanie systemów gaszenia mgłą wodną z innymi metodami gaśniczymi

Mgła wodna ma wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami gaszenia pożarów. Systemy gaszenia mgłą wodną są ekologiczne, ponieważ bazują wyłącznie na wodzie. Nie zawierają substancji chemicznych ani gazów, które mogą szkodzić środowisku naturalnemu. Ponadto systemy gaszenia mgłą wodną nie powodują szkód mienia, jak ma to miejsce w przypadku gaśnic proszkowych, czy systemów tryskaczowych. Zdolność mgły wodnej do schładzania i wypierania tlenu pozwala na bardzo skuteczne tłumienie pożaru i ograniczenie jego rozprzestrzenienia się, nawet jeśli jest wywołany substancjami chemicznymi lub materiałami palnymi o wysokiej temperaturze spalania. Systemy gaszenia mgłą wodną to rozwiązanie, które zapewnia skuteczność gaszenia przy minimalnym zużyciu wody, ponieważ krople mają średnice mniejszą niż 1000 μm.

Skuteczność systemów gaszenia mgłą wodną

Skuteczność systemów gaszenia mgłą wodną polega na szybkości reakcji i natychmiastowemu chłodzeniu źródła pożaru oraz otaczających go powierzchni, a to pozwala w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się ognia i podjęciu błyskawicznych działań ewakuacyjnych. W porównaniu do tradycyjnych systemów tryskaczowych, systemy mgły wodnej zużywają nawet o 90% mniej wody! Ponadto mają mniejsze zużycie energii co przekłada się na mniejsze rozmiary zbiorników, pompy oraz samej instalacji. Dodatkowo, systemy te są w stanie skutecznie gasić pożary w ustalonym czasie 30 minut zgodnie z normą NFPA 750.

Najważniejszy jest czas reakcji

Niskociśnieniowy system tłumienia mgłą wodną Firefly zapewnia doskonałe zdolności tłumienia ognia przy użyciu niewielkiej ilości wody. Czas reakcji jest bardzo krótki, zazwyczaj od 1 do 3 sekund. W przypadku specjalnych zastosowań można osiągnąć jeszcze krótszy czas reakcji.

Curve_pre_burn_time_vs_extinguishing_time_1024x692_17a6e60426.png

Montaż i utrzymanie systemów gaszenia mgłą wodną

System mgły wodnej jest zintegrowanym rozwiązaniem, a jego instalacja składa się z wielu elementów, takich jak zbiornik wody, filtry, pompy, rurociągi, zawory i dysze mgłowe, co tworzy kompleksowy system ochrony przeciwpożarowej. Wykorzystywane w systemach gaszenia mgłą wodną trwałych materiałów, takich jak stal nierdzewna oraz odpowiednich złączy ma za zadanie zabezpieczyć system przed korozją i awariami, a ponadto gwarantuje niezawodność i długotrwałą pracę systemu. Tylko właściwie zainstalowany i utrzymany w dobrym stanie system mgły wodnej może skutecznie kontrolować i gasić pożary, minimalizując tym samym straty materialne i zapewniając bezpieczeństwo osób.

Jakie normy i certyfikaty powinien posiadać system gaszenia mgłą wodną?

Systemy gaszenia mgłą wodną dostarczane przez firmę Firefly AB są zgodne z wszelkimi wymaganymi normami dotyczącymi projektowania i instalacji systemów przeciwpożarowych w Europie. Obejmuje to normę EN 14972 oraz normę NFPA 750, które regulują projektowanie, instalację, eksploatację i konserwację systemów mgły wodnej. Ponadto, systemy Firefly AB spełniają wymagania dotyczące badań i testowania dla systemów szybkiego tłumienia, DFL TM170307-1261. Testy przeprowadzono w ośrodku testów ogniowych posiadającym certyfikat ISO/IEC 17025, Danish Fire Laboratories, DFL.

Najnowsze aktualności