Bezpieczeństwo przeciwpożarowe dla sprawniejszej produkcji płyt drewnianych

Przemysł produkcji płyt wiórowych od dawna zmaga się z wyzwaniem pożarów. W wielu zakładach pożary są zjawiskiem częstym, co wymaga regularnych interwencji i usuwania, niestety ceną są przestoje w procesie produkcyjnym. Zwiększająca się wydajność produkcji niesie ze sobą równoczesne zwiększenie ryzyka wystąpienia pożaru.

25
bar ciśnienia w prasie hydraulicznej do desek.
240
ilość stopni Celsjusza w prasie pokładowej, która powoduje zapłon wyciekającego oleju hydraulicznego.

Prasy do desek z ochroną przeciwpożarową

Firefly oferuje różnorodne rozwiązania dedykowane branży produkcji płyt drewnianych, mające na celu skuteczne zarządzanie ryzykiem pożaru i optymalizację produktywności zakładu.

Prasy do desek, ze względu na swoją specyfikę, są szczególnie narażone na ryzyko pożaru. Dodatkowe obszary o podwyższonym ryzyku obejmują suszarnie, cyklony, przesiewacze, młyny, przesiewacze wiatrowe, silosy, ekstraktory linowe, piaskarki i piły.

Proces produkcji z wysoką temperaturą i ciśnieniem

Prasy do desek są miejscem, gdzie składają się ekstremalne warunki cieplne i obecność łatwopalnych materiałów. W trakcie procesu produkcji płyt, materiał drzewny łączy się z klejem, poddawany jest intensywnemu ciśnieniu od 15 do 25 barów oraz wysokiej temperaturze w zakresie od 200 do 240°C.

Wysoka temperatura jest kluczowa dla szybkiego wysychania płyt, jednak może powodować szybkie podpalenie oleju wyciekającego z prasy. Ze względu na dużą ilość drewna przechowywanego na miejscu, kontrola pożaru po jego wybuchu staje się wyjątkowo trudna. Suszarka do wiórów to kolejne potencjalne zagrożenie pożarowe w procesie produkcji płyt, podobnie jak tarcie generowane przez kamienie lub metalowe przedmioty w przepływie materiału oraz usterki w łożyskach.

Firefly proponuje kompleksowe rozwiązania z szeroką gamą czujników, które chronią zakłady, urządzenia oraz budynki w branży produkcji płyt. Źródła zapłonu są natychmiastowo identyfikowane i neutralizowane za pomocą systemu mgły wodnej. Dzięki temu, proces produkcji można kontynuować bez przestojów, nie narażając firmy na utratę płynności finansowej.

Spersonalizowane rozwiązania dla przemysłu płyt drewnianych

Firefly PressGuard®

Firefly PressGuard® to innowacyjny system szybkiego tłumienia, łączący w sobie zaawansowaną detekcję oraz skuteczne tłumienie mgłą wodną. Dzięki zastosowaniu różnorodnych czujników dostosowanych do specyfiki różnych obszarów prasy, nasze rozwiązanie gwarantuje błyskawiczną i precyzyjną reakcję na wszelkie potencjalne zagrożenia. Co więcej, system minimalizuje ilość zużywanej wody, nie generując dodatkowych szkód. Firefly PressGuard® - to bezpieczeństwo Twojej prasy i zminimalizowane ryzyko strat.

Firefly SanderGuard™

Drobny pył wytwarzany przez szlifierkę jest potencjalnie wybuchowy i w przypadku zapalenia może spowodować szybkie rozprzestrzenianie się pożaru. System SanderGuard™ od Firefly przeznaczony jest do wszystkich typów szlifierek i wykorzystuje szybkie wykrywanie płomienia wewnątrz szlifierki oraz tłumienie za pomocą mgły wodnej. Dzięki temu zapewnia optymalną ochronę tego ważnego ogniwa w łańcuchu produkcyjnym.

Najważniejsze korzyści

  • Błyskawiczny czas reakcji
  • Precyzyjny system detekcji
  • Minimalne zużycie wody
  • System spełniający normy jakości

Dostarczamy systemy, które mają wszystkie niezbędne certyfikaty i spełniają atesty. Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem!

Dedykowane rozwiązania przeciwpożarowe dla branży płyt drewnianych

Natychmiastowy czas reakcji

System szybkiego tłumienia Firefly, będący integralną częścią naszego rozwiązania przeciwpożarowego dla maszyn takich jak rozdrabniacze, współpracuje z wydajnymi czujnikami płomieni, co gwarantuje błyskawiczne reakcje i wykrywanie zagrożeń. Innowacyjny system gaszenia Firefly charakteryzuje się unikalnymi właściwościami tłumienia, które eliminują potencjalne ryzyko uszkodzenia maszyn.

Skuteczne tłumienie pożarów

Systemy gaszenia mgłą wodną mają przetestowane zdolności gaśnicze, potwierdzone testami ogniowymi. Ich atutem jest zużywanie o 90% mniej wody w porównaniu do systemów tryskaczowych. Skuteczność systemu polega na szybkiej reakcji i bezpiecznej metodzie chłodzenia źródła pożaru oraz otaczających go powierzchni. Tym samym, eliminujemy zagrożenie pożarowe oraz unikamy strat lub przerw w produkcji.

Firefly ochrona silosów

Dzięki detektorom True-IR od Firefly zapobiegamy przedostawaniu się potencjalnych źródeł zapłonu, takich jak gorące czarne cząstki, żar i iskry, do wnętrza silosu. Nasz system natrysku wodnego jest jedną z najszybszych metod gaszenia źródeł zapłonu, działającą w ciągu milisekund od wykrycia zagrożenia. Analizator gazu MGD, tzw. "elektroniczny nos”, został specjalnie zaprojektowany do wykrywania najwcześniejszych sygnałów procesu spalania.

Firefly ochrona filtrów

W procesach transportu suchych oraz sypkich materiałów, systemy odsysania pyłu są niezbędne do skutecznej ochrony filtrów. Ze względu na wysokie stężenie pyłu, ryzyko pożaru i wybuchu w tych jednostkach jest szczególnie wysokie. Nasz system ochrony filtra Firefly, zatwierdzony przez FM, potrafi skutecznie wykryć i ugasić iskry, zapobiegając przedostawaniu się potencjalnych źródeł zapłonu do miejsc wysokiego ryzyka.

Najnowsze aktualności