Rozwój przemysłu i gospodarki sprawił, że jesteśmy dziś narażeni na niebezpieczeństwo związane z zagrożeniem chemicznym. Do uwolnienia niebezpiecznych substancji najczęściej dochodzi w fabrykach chemicznych i dużych zakładach przemysłowych. Nie są to jednak jedyne miejsca, gdzie może dojść do awarii. Wysokim ryzykiem obarczone są również laboratoria, instytuty badawcze, transport tego rodzaju niebezpiecznych substancji oraz składowiska odpadów. Skala problemów, jakie niesie za sobą wyciek toksycznych środków przemysłowych jest ogromna.
Na takim incydencie może ucierpieć środowisko naturalne, zwierzęta oraz ludzie. Jak zapobiegać uwolnieniu się niebezpiecznych substancji? W jaki sposób trzeba postępować, gdy już dojdzie do wycieku? Poznaj najważniejsze procedury związane z zagrożeniem chemicznym!
Czym dokładnie są niebezpieczne substancje chemiczne?
Według międzynarodowych oznaczeń, niebezpieczne substancje chemiczne są klasyfikowane na podstawie systemu Globalnie Ujednoliconego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS). Mogą przyjmować różne stany skupienia, (np. gazy, płyny łatwopalne, materiały wybuchowe). Są emitowane na stanowisku pracy lub mogą powstawać w wyniku działań technologicznych, jak również z eksploatacji urządzeń; dotyczy to również produktów ubocznych oraz odpadów, które mogą być uznane za niebezpieczne.
W uproszczeniu, są to toksyczne, wybuchowe, łatwopalne, reaktywne, korodujące, mutagenne lub rakotwórcze substancje, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka i środowisko naturalne.
Skażenie niebezpieczną substancją chemiczną - skutki
Substancje chemiczne uważane za niebezpieczne, w momencie skażenia mogą mieć bardzo groźne efekty zdrowotne. Po kontakcie człowieka z tego typu substancjami, mogą one wpływać na układ nerwowy, drogi oddechowe, układ krążenia i inne układy, powodując choroby, zaburzenia lub nawet śmierć!
Nie bez znaczenia są również skutki dla środowiska naturalnego. Niebezpieczne substancje chemiczne mogą zanieczyścić powietrze, wodę i glebę, co spowoduje szkody dla roślin, zwierząt i innych organizmów żywych.
Jak dochodzi do uwolnienia niebezpiecznych substancji chemicznych?
Najczęściej do wypadku związanym z uwolnieniem substancji chemicznych dochodzi w zakładach przemysłowych. Główne powody to awarie maszyn lub awarie instalacji przemysłowych np. w wyniku pożaru lub eksplozji. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przestrzeganie procedur bezpieczeństwa oraz instalowanie w zakładach specjalnych systemów wykrywania i gaszenia iskier. Dzięki temu możemy zapobiec awarii i działać prewencyjnie za pomocą innowacyjnych detektorów.
Dodatkowymi zagrożeniami są:
- pojazdy samochodowe przewożące substancje niebezpieczne, które podczas wypadku mogą się uwolnić lub wyciec.
- niewłaściwe przechowywanie tego typu materiałów (nieszczelność pojemników, w których są przechowywane),
- niewłaściwe użytkowanie np. przez nieprzestrzeganie instrukcji i nieodpowiednie mieszanie lub stosowanie substancji,
- akty wandalizmu, które mogą w niektórych przypadkach doprowadzić do uwolnienia niebezpiecznych substancji.
Co robić w przypadku uwolnienia niebezpiecznych substancji chemicznych?
W przypadku uwolnienia niebezpiecznych substancji chemicznych, należy natychmiast opuścić miejsce skażenia. Jeśli to możliwe, należy wyjść na zewnątrz, z dala od skażonego obszaru. Jeśli przebywałeś w strefie skażonej i miałeś na sobie ubranie robocze, zdejmij ubranie i zamień je na czyste. W momencie, gdy substancje chemiczne dostały się do oczu lub ust, należy przepłukać je jak najszybciej dużą ilością wody.
Jeśli jesteś w samochodzie, zatrzymaj się i zamknij okna, przemieszczaj się prostopadle do kierunku wiatru. Nigdy nie należy opuszczać samochodu w pobliżu skażonego rejonu! Jeśli jesteś w budynku, a na zewnątrz doszło do skażenia, należy natychmiast zamknąć drzwi i okna, a następnie odcinać wszelkie źródła wentylacji, takie jak klimatyzacja czy otwory wentylacyjne.
W przypadku skażenia, należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami i poinformować o rodzaju niebezpiecznej substancji oraz miejscu zdarzenia. Nigdy nie próbuj usuwać skażonego materiału samodzielnie lub przeprowadzać jakichkolwiek działań związanych z oczyszczaniem terenu! Pozostaw to profesjonalistom i zawsze stosuj się do zaleceń służb ratowniczych.
Pamiętaj, że odpowiednio zastosowane technologie w zakładzie przemysłowym, pozwalają uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa. Wybieraj zawsze sprawdzone rozwiązania!