Ryzyko pożarowe - co to jest?
Ryzyko pożarowe to oczywiście ocena tego jak prawdopodobne jest wystąpienie pożaru w danym miejscu. Opracowywanie oceny ryzyka pożaru to zadanie dla specjalisty z zakresu ochrony przeciwpożarowej, który zna metody oceny ryzyka jak również wie jakie kroki należy podjąć, by takie ryzyko ocenić.
Wyróżnia się pięć podstawowych kroków przy ocenie ryzyka pożarowego. Pierwszym z nich jest identyfikacja zagrożenia pożarowego, a więc oceny tzw. trójkąta pożarowego. Trójkąt pożarowy to trzy czynniki, które są niezbędne dla powstania i rozprzestrzeniania się ognia - źródło zapłonu, źródło tlenu oraz źródło paliwa. Drugim krokiem jest identyfikacja osób zagrożonych, a więc wiedza, ile osób może być zagrożonych pożarem - mogą to być mieszkańcy, pracownicy, klienci jakiegoś obiektu, etc. Trzeci krok oceny ryzyka to podjęcie działań mających na celu wyeliminować zagrożenie. Jeśli zagraża nam pożar, trzeba mieć w gotowości wszelkie gaśnice, tryskacze, instalacje przeciwpożarowe. Niezbędna jest także pasywna ochrona przeciwpożarowa jak schody pożarowe czy drzwi przeciwpożarowe, które to chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia oraz umożliwiają bezpieczną ewakuację ludzi. Oceniając ryzyko pożarowe trzeba planować, prowadzić odpowiednie rejestry, a także przegląd aktywnego i pasywnego sprzętu przeciwpożarowego. Ważna jest przy tym regularność, okresowe sprawdzanie wszystkiego oraz opracowywanie skutecznych planów ewakuacji ludzi. Ocena ryzyka pożarowego to dokładne zbieranie wielu informacji, które są niezbędne w momencie zagrożenia, kiedy trzeba będzie podjąć odpowiedzialne decyzje celem zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się ognia oraz ewakuacji ludzi. Im bardziej dobre i szczegółowe mamy informacje, tym bardziej efektywnie jesteśmy w stanie zareagować w każdej sytuacji zagrożenia pożarem.
Jakie wyróżnia się metody oceny ryzyka pożarowego?
Nie ma oczywiście jednej i najskuteczniejszej metody oceny ryzyka pożarowego. Metody te opierają się najczęściej na dość skomplikowanych modelach matematycznych, które opracowywane są już od lat 70. XX wieku. Dla laika może to być bardzo skomplikowane, dlatego za wdrażanie ich odpowiedzialni są specjaliści zajmujący się ochroną przeciwpożarową.
FRI to skrót dla metod indeksowania ryzyka pożarowego. To nic innego jak modele bezpieczeństwa pożarowego, które opracowuje się w oparciu o logiczne wyliczenia. Modele te opierają się na mierzalnych wskaźnikach, jednak bierze się w nich pod uwagę także aspekty ludzkie, jak np. aspekty psychologiczne. Metody oceny ryzyka tworzone są po to, by pomóc osobom decyzyjnym w podjęciu odpowiednich kroków w momencie wystąpienia zagrożenia pożarowego. FRI jest odpowiednim narzędziem do budowy bardzo przydatnych list kontrolnych do oceny bezpieczeństwa pożarowego budynków.
Metody oceny ryzyka nie są doskonałe, jednakże bardzo pomocne w tym, by szybko podjąć odpowiednie kroki dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa ludziom jak i mieniu. Nawet, jeśli posiadamy ograniczone zasoby do walki z ogniem, dobrze dobrana metoda pozwoli nam przedsięwziąć takie działania, które zmaksymalizują nasz sukces w walce z pożarem.
Jedną z metod oceny ryzyka jest indeks ryzyka, czyli nadanie aspektom takim jak podział na strefy pożarowe, systemy gaśnicze, detekcja, określonych wartości liczbowych. Suma tychże wartości wyraża poziom powstania pożaru oraz potencjalnych skutków jego wystąpienia. Indeks ryzyka określa się inaczej metodą punktową.
Wszelkie działania, jakie podejmowane są by ograniczyć ryzyko powstania pożaru są od siebie wzajemnie zależne i trafnie pokazują to metody oceny ryzyka.