Czym jest silos?

Na początku warto poznać znaczenia słowa jakim jest "silos". A więc jest to nic innego jak rodzaj magazynu, w którym przechowywane są produkty sypkie. Może to być cement, zboża, pasze, sypkie materiały z tworzyw sztucznych i inne tym podobne produkty. Najczęściej silos ma formę walca zakończonego lejem, a produkty wsypywane są do niego od góry, a wysypuje się je dołem po otwarciu odpowiednich otworów.

Bardzo często z silosami można spotkać się w rolnictwie, gdzie stosuje się je do składania w nich ziarna. Takie silosy na ziarno są wysokie (10 - 20m), mają kształt cylindryczny i mogą być zrobione z betonu, z kamienia, ze stali, rzadziej z drewna czy z tworzywa sztucznego. Ciekawostką niech będzie fakt, iż dość powszechne stają się również silosy wykonane z tkanin tekstylnych - w takowych przechowuje się najczęściej paszę dla zwierząt lub pellet grzewczy.

Dlaczego zapylenie w silosach jest groźne?

W silosach nie trudno o zagrożenie wybuchowe. Niestety, magazyny tego typu posiadają zamkniętą budowę, dlatego nietrudno w nich o niebezpieczny poziom zapylenia, który może skutkować wybuchem. Atmosfera wybuchowa w silosie powstaje wówczas, gdy pył z pasz, z mąki czy z cementu zostaje wzburzony i miesza się z tlenem. O wzburzenie pyłu nietrudno - wszak w silosach co raz coś jest przesypywane, dosypywane są także świeże produkty. Wzburzony pył może powodować atmosferę wybuchową nawet na wiele godzin - nie każde cząsteczki opadają bowiem szybko - bywa, że często długo unoszą się one w powietrzu. To stwarza realne ryzyko - atmosfera wybuchowa już istnieje, potrzeba jedynie źródła zapłonu i wybuch gotowy.

Z czego może powstać zapłon? Możliwości jest całkiem dużo - może on mieć miejsce w silosie lub w instalacjach przylegających do tego typu magazynu. Zapłonem mogą okazać się gorące powierzchnie nagrzane w procesie tarcia, uszkodzone urządzenia elektryczne, iskry ze spawania lub iskry wywołane mechanicznie, wyładowania prądu czy nawet działalność mikroorganizmów, oraz gorące czarne cząstki (cząstki posiadające wystarczającą temperaturę do zainicjowania wybuchu a jednocześnie nie będące iskrami.

Czujniki zapylania w silosach

Monitorowanie poziomu zapylania w silosach jest ogromnie ważne celem ograniczenia powstania wybuchu w tego typu magazynie. Nie jest to oczywiście działanie proste, ponieważ trzeba pamiętać, iż objętość silosu może wynosić nawet dziesiątki czy tysiące metrów sześciennych. To ogromna przestrzeń, gdzie stężenie pyłów bywa bardzo niejednorodne. 

Czujniki zapylenia bywają różne i można je dobrać do wymagań danej instalacji - do jej powierzchni, rodzaju przechowywanych materiałów, etc. Czujniki zapylenia można także inaczej określić pyłomierzami, a ich zadaniem jest monitoring poprawnej pracy filtrów odpylających w miejscu ich umieszczenia.

Czujniki mierzą całkowite stężenie cząsteczek zawieszonych w powietrzu, tak w silosach jak i we wszelkich instalacjach, rurach, kanałach, etc. Zależnie od danego urządzenia, czujniki cechują się zakresami wykrywalności - może to być przykładowo od 0,01 mg/m3 do kilku g/m3. Działanie czujników zapylenia oparte jest najczęściej na elektryzowaniu indukcyjnym, co sprawia, iż są to urządzenia niezwykle czułe. 

Dzięki stosowaniu czujników zapylenia skutecznie można zminimalizować ryzyko wybuchu. To ważne dla bezpieczeństwa zdrowia czy życia ludzi jak i dla uniknięcia strat materialnych. Czujniki pozwalają również kontrolować stan techniczny filtrów odpylających, co zdecydowanie optymalizuje proces ich konserwacji. 

Czujniki zapylenia, nie tylko umieszczane w silosach, monitorują również powietrze dochodzące do stanowisk pracy, co jest kluczowe, by zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie swoich pracowników.

Najnowsze aktualności