Czym jest ochrona przeciwpożarowa?

O ochronie przeciwpożarowej (ppoż) słyszał każdy z nas, ale nie każdy potrafi ją zdefiniować. W największym skrócie jest to zestaw norm oraz działań, które mają na celu chronić życie ludzi, zwierząt i mienia przed ewentualnym zagrożeniem pożarowym. Ochrona przeciwpożarowa to zarówno ustawy i inne akty prawne zawierające dane przepisy ppoż jak i systemy ppoż montowane w domach, w blokach, w szkołach, w zakładach pracy, instytucjach i innych miejscach, gdzie pożar mógłby realnie zaszkodzić człowiekowi i jego dobytkowi. 

Wszelkie kwestie związane z ochroną przeciwpożarową regulują dwie ustawy: Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej oraz Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Dokumenty te opisują w sposób szczegółowy działania jakie należy podjąć w zakresie ochrony ppoż. Działania te dotyczą zapobiegania powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, zapewnienia sił i środków do jego zwalczania, jeśli wystąpił oraz prowadzenia działań ratowniczych. Mówiąc w skrócie, ochrona ppoż ma minimalizować ryzyko występowania pożarów i klęsk żywiołowych i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt i mienia.

Kim jest rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych?

Rzeczoznawca pożarowy to ekspert w zakresie pożarnictwa, który wykonuje ekspertyzy i wydaje opinie w swojej dziedzinie, jaką jest ochrona przeciwpożarowa. To osoba, która musi się odznaczać odpowiednią wiedzą oraz posiadać konkretne uprawnienia ppoż. Specjalista tego typu ma szereg obowiązków, jakie jest winny wypełniać, a należą do nich m.in. sporządzanie ekspertyz technicznych z zakresu ochrony ppoż, uzgadnianie projektów budowlanych i urządzeń ppoż, wykonywanie innych czynności, które mogą zapobiec ewentualnym pożarom. 

Rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych biorą czynny udział w projektowaniu budynków, zwłaszcza tych mieszkalnych. Osoba projektująca budynek (np. firma deweloperska) jest zobowiązana skonsultować się z rzeczoznawcą pożarowym celem rozlokowania odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jeśli takich konsultacji nie będzie, budynek nie zostanie oddany do użytku. Rzeczoznawca ocenia, czy dany projekt spełnia wymagane normy i zagwarantuje bezpieczeństwo jego mieszkańcom lub użytkownikom. Dokumentacja związana z danymi projektami winna być przechowywana przez rzeczoznawcę przez 5 lat od momentu jej wydania. Ekspertyzy i inna dokumentacja wydana przez poszczególnych rzeczoznawców ppoż muszą być do wglądu na żądanie Wojewódzkiego Komendanta PSP. 

Nadzór nad rzeczoznawcami pożarowymi sprawuje Komendant Główny PSP, a komendanci wojewódzcy aktywnie go wspierają w tym zakresie.

Jak zostać rzeczoznawcą ppoż?

Osoba zamierzająca ubiegać się o uprawniania rzeczoznawcy pożarowego powinna wykazać się wykształceniem w zakresie zawodu inżyniera pożarnictwa lub podobnym wykształceniem inżynierskim. To jednak nie wszystko, ponieważ musi także zdać specjalny egzamin kwalifikacyjny, wieńczący wcześniej odbyte kursy przygotowujące do tego zawodu. Egzamin ten składa się z części ustnej oraz pisemnej. 

Zgodnie z art. 11h ust. 3 ustawy z dnia z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 869, z późn. zm.) udostępnia się wykaz rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Taki wykaz rzeczoznawców z uprawnieniami przeciwpożarowymi znaleźć można na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Najnowsze aktualności